Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

реєстри / Хмельницлька область

3144.
Замок.
С. Жванець Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.

Споруджено у XV століті, неодноразово перебудовано у XVI-XVII століттях. Значно поруйновано протягом ХХ століття.

Перші муровані оборонні споруди на місці замку Є.Пламеницька датує І тисячоліттям нової ери. За її дослідженнями, це були стінові фортифікації з тристінними Жванецький замок за малюнком Наполеона Ордивежами.Далі наприкінці XIV - у першій третині XV століть на основі цих давніх фортифікацій сформувався пўятибаштовий замок пўятикутного плану. Протягом XVІ століття власники Жванця Срочинські реконструювали всі замкові башти, надбудувавши їх. Найбільших змін замок зазнав на початку XVІІ століття, коли новий власник В.-О.Калиновський модернізував укріплення з добудовою валів та ескарпових стін по периметру двору, з улаштуванням мурованих казематів і наближенням форми башт до бастіонних обрисів. Саме з завершенням цієї перебудови повўязане хибне датування замку 1621 роком, поширене в літературі.

Цей замок зазнав руйнацій 1653 року, в добу козацько-польської війни, а також під Етапи розвитку Жванецького замку за Є.Пламеницькоючас штурмів його в 1673 та 1684 роках. На початку XVІІІ століття нові власники замку Лянцкоронські пристосували його під житло. Нових руйнацій замок зазнав у 1768 та 1769 роках від нападів татар і барських конфедератів. Незважаючи на ці руйнування, замок ще в 1870-х роках зберігав регулярну структуру, всі вали, мури і башти. Проте внаслідок поступових руйнувань протягом ХХ століття 'переважно місцевими мешканцями, котрі розтягували споруди на будівельний матеріал) замок повністю втратив свою розпланувальну структуру й більшість споруд.

У наші часи від замку збереглася північна частина його території з руїнами трьох башт. У найкращому стані північна п'ятигранна башта. Вона стоїть на крутосхилі. Наріжна башта замку. Фото В.ВечерськогоТовщина стін першого ярусу 2 метри. Він перекритий коробовим склепінням з розпалубками. Верхні склепіння були плескаті по дерев'яних балках 'не збереглися). Кожний ярус мав самостійні входи. Отвори мали білокам'яні портали. Бійниці двох нижніх ярусів - з прямокутними світловими отворами і щоками, що розширюються в обидва боки. Вони перекриті кам'яними перемичками трицентрового абрису. Бійниці верхнього ярусу - з архітравними перемичками. Вікна були облямовані Наріжна башта замку. Фото В.Вечерськогобілокам'яними наличниками.Башта має ознаки кількох перебудов, які істотно змінили її первісний вигляд.

Надбрамна башта міститься посередині південно-західного боку замка. У її першому ярусі - проїзд, перекритий склепінням. На надбрамній башті був застосований характерний тільки для оборонних споруд XVI століття декоративно-символічний прийом - вставлені в стіни кам'яні ядра. Збереглися також рештки східної наріжної башти.

В.Вечерський

Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]