Лютий 2010
Нд Пн Вт Ср Чт Пт Сб
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28

ГОЛОВНА СТОРІНКА
 
АРХІТЕКТУРА
Дослідження
Реставрація
Публіцистика
Архітектори
 
МИСТЕЦТВО
Дослідження
Публіцистика
Митці
 
ІСТОРІЯ
Дослідження
Публіцистика
Історичні постаті
Геральдика
 
ЗАКОНОДАВСТВО
Закони
Міжнародні документи
 Підзаконні акти
укази і розпорядження
Президента України
постанови Верховної
Ради України
постанови Кабінету
Міністрів України
акти Мінкультури
акти інших органів
 
КРАЄЗНАВСТВО
Заповідники
Регіони
 
РЕЄСТРИ
 
 
 
 
 краєзнавство / регіони


Леонід Михальчук

ОСІДОК АРІАН

До теми аріанства в Україні "ПУ" вже зверталися (1993. -Ч.- 1-6- С.84). "Хочеться сподіватися, що краєзнавці, готуючи Звід пам'яток історії та культури України, далі вестимуть виявлення споруд, пов'язаних з діяльністю аріан в Україні", - висловила сподівання дослідниця А. Стельмаиюва. Відтак уміщуємо повідомлення краєзнавця Л.Михальчука

Село Кисилин - колишнє містечко, розкинулося на північ від старого тракту з Володимира-Волинського до Луцька. Село було родовим гніздом відомої в Україні родини Кисилів. На початку XVII століття воно належало Євстахію Кисилю, який 1614 року заснував тут аріанську школу. Її першим ректором аж до 1634 року був сам Євстахій Кисіль - досить освічена людина, добрий знавець європейських мов.

Після його смерті містечко і школа переходять до Юрія Чаплицького, якого польський уряд переслідував за прихильність до аріан. При ньому 1638 року школу в Кисилині було перетворено в академію. Як свідчать документи, в Кисилинській академії панували демократичні порядки, навчалися діти різних станів. В основі доктрини аріан булоположення, що Бог не вимагає вірити в те, чого людський розум не взмозі осягнути. Прихильників аріанства часто називали новохрещеними, а то й просто єретиками.

Ректорами академії по черзі були Матвій Твердохліб, Яків Гриневич-Гінсановський і Трембицький. Тут відбувалися з'їзди одновірців, яких було близько трьох тисяч.

Проте католики не змирилися з активною діяльністю аріан, подали до суду і звинуватили їх в єресі. Це сталося 1640 року. В 1644 році вийшов декрет Люблінського трибуналу, який зобов'язував Юрія, Андрія та Олександра Чаплигів припинити поширювати аріанство в їхніх маєтностях, але той декрет насправді не виконували. Є підстави вважати, що Кисилинська академія діяла до 1660 року. По закритті її викладачі Людвік Голейзен, Петро Стегман, Федор Симонс, Андрій Вишоватий змушені були виїхати, і після цього слава Кисилин погасла.


П.У. № 1, 1995 р.