Жовтень 2006
Нд Пн Вт Ср Чт Пт Сб
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

  Погода
 
ІНСТИТУТ
   Діяльність
   Вчена рада
   Видання інституту
 
ЗАКОНОДАВСТВО
   Закони
     Підзаконні акти:
 
укази і розпорядження Президента України
постанови Верховної Ради України
постанови Кабінету Міністрів України
акти Мінкультури
акти Державної служби
акти інших органів
   Міжнародні документи
   Проекти нормативних актів
 
   ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ
 
   РЕЄСТРИ
 
   ЗАПОВІДНИКИ
 
КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА:
   Археологія
   Історія
   Монументальне мистецтво
   Архітектура та
   містобудування
   Садово-паркове
   мистецтво
   Ландшафтні
   Наука і техніка
   Краєнавство
 
   ПЕРСОНАЛІЇ
 




Горбик В.О.
Денисенко Г.Г.


ВИДАТНІ УКРАЇНЦІ У ЗАРУБІЖНОМУ СВІТІ: НЕКРОПОЛЬ

За межами нашої держави проживає понад 10 млн. українцiв. Українськi спiльноти в рiзних країнах формувалися внаслiдок емiграцiї та на базi автохтонного українського населення. В умовах розбудови незалежної Української держави важливо налагоджувати контакти, створювати необхiднi умови для об'єднання українцiв у сучасному свiтi, передовсiм духовного на етнiчнiй основi. Розроблення наукових тем, пiдготовка наукових i науково-популярних праць, видання каталогiв i фотоальбомiв, присвячених життю i дiяльностi українцiв в Українi i за кордоном, будуть сприяти вирiшенню цих питань.
Українцi живуть за кордоном тривалий час. Вони залишили багату iсторико-культурну спадщину в рiзних країнах свiту: це сакральнi споруди, помешкання, де вiдбувалися подiї, пов'язанi з утворенням i дiяльнiстю українських об'єднань, життям видатних українських дiячiв, пам'ятники визначним українцям, некрополi тощо.
Українцi жили, працювали, закінчували життєвий шлях у багатьох країнах свiту. Серед них багато видатних державних, громадсько-полiтичних, вiйськових, наукових, культурних дiячiв, якi похованi за межами України. Українська зарубiжна некрополiстика - недостатньо вивчена проблема. Але останнiм часом цi питання стали предметом дослiджень як вiтчизняних, так i зарубiжних авторiв(1). У той же час узагальненої роботи, присвяченої вивченню української iсторико-культурної спадщини за кордоном, зокрема українським некрополям, бракує.
Матерiали щодо некрополiв українцiв за кордоном повиннi з'явитися в одному з томiв багатотомного "Зводу пам'яток iсторiї та культури України" - найбiльш грунтовному енциклопедичному виданнi з проблем культури України. Ця праця присвячена нерухомим пам'яткам iсторiї та культури - археологiї, iсторiї, архiтектури та мiстобудування, монументального мистецтва. Двадцять вiсiм томiв "Зводу" готуються за географiчним принципом - том по кожнiй з 24 областей України, Автономнiй Республiцi Крим, мiстам Києву та Севастополю. В томi, присвяченому українськiй зарубiжнiй iсторико-культурнiй спадщинi, будуть вмiщенi статтi про визначних українцiв, якi жили i працювали за кордоном, творили багатобарвну, неповторну i рiзнопланову українську культури в рiзних країнах свiту. Однак, якщо пiдготовка томiв по областях (мiстах) України фiнансується(*) (хоч iнодi вкрай недостатньо) мiсцевими органами, то, на жаль, зовсiм вiдсутнє фiнансування на пiдготовку тому про українську iсторико-культурну спадщину за кордоном.
Найбiльш чисельнi поховання українцiв у колишнiх республiках Радянського Союзу, у яких були тiснi зв'язки з УРСР. Основна маса українцiв опинилася в рiзних куточках Росiї. Багатовiкова iсторiя не могла не вплинути на мiграцiйнi потоки - переселення двох сусiднiх братнiх народiв: росiяни осiдали в Українi, українцi - в Росiї. Мiцнiли економiчнi, полiтичнi, культурнi зв'язки. Тривалий час цi слов'янськi народи жили в однiй державi. Подiї 1991 року привели до утворення окремих незалежних держав - Росiйської Федерацiї i України. Дружнiми, хоч i неоднозначними є вiдносини мiж ними. Штучно i раптово обiрванi економiчнi, полiтичнi, культурнi зв'язки поступово вiдновлюються. Народи обох країн зрозумiли, що без цього вони значно бiльше втратять, нiж придбають. Про це свiдчить реальнiсть розiрваних зв'язкiв мiж мiльйонами родин. Українцi заповнювали Росiю мiграцiйними хвилями. Мiграцiю вихiдцiв з України на територiї Росiйської iмперiї, а згодом Радянського Союзу, подiляють на кiлька етапiв: перший - кiнця XVIII ст.; другий - ХІХ - початок ХХ ст.; третiй - середина ХХ ст.; четвертий - друга половина ХХ ст.
На першому етапi значнi перемiщення вихiдцiв з України були пов'язанi з боротьбою мiж Рiччю Посполитою та Московiєю за українськi землi. Пiд час Нацiонально-визвольної вiйни пiд проводом Богдана Хмельницького середини ХVII столiття й пiсля пiдписання Переяславського договору 1654 року в Москвi сформувалась українська колонiя. В цей час мала мiсце так звана iнтелектуальна i творча мiграцiя - учених, представникiв духiвництва, митцiв. Так, у XVII столiттi з України до Росiї вiд'їжджали освiченi священики, якi залишили помiтний слiд в iсторiї росiйської церкви - письменник i вчитель Епiфанiй Славiнецький, архiєрей i письменник Дмитро Туптало, митрополит Рязанський Стефан Яворський(2).
Найбiльш вiдомим представником українського духiвництва в Росiї був Феофан Прокопович (1681-1736) - архiєпископ православної церкви, ректор Києво-Могилянської академiї, прихильник I. Мазепи. В своїх працях та проповiдях вiн вихваляв Мазепу, звеличував Київ як
"другий Єрусалим". Однак, пiсля поразки Мазепи почав служити Петру I. У 1716 роцi Ф. Прокопович залишив Київ, переїхав до Росiї, де став псковським єпископом, новгородським архiєпископом та вiцепрезидентом Петербурзького Синоду, втiлював у життя церковнi реформи Петра I(3).
Серед вiдомих державних дiячiв того часу, якi завершили свiй життєвий шлях у Росiї, був гетьман Петро Дорошенко (1627-1698). Визначний український державний, полiтичний та вiйськовий дiяч, гетьман України (1665-1676) П. Дорошенко всю свою дiяльнiсть спрямовував на досягнення державної незалежностi i збереження територiальної єдностi України. Пiсля тривалої боротьби за гетьманство вiн був змушений на вимогу царського уряду виїхати до Москви. Протягом 1679-1682 рокiв жив у В'ятцi, останнi роки життя провiв пiд Москвою, де перебував у почесному засланнi. Закiнчив своє життя у с. Ярополець пiд Москвою(4).
Прихильником сильної авторитарної влади був гетьман України Іван Самойлович (р. н. невiдомий - 1690 р.). Вiн намагався об'єднати Лiвобережну i Правобережну Україну. На Переяславськiй радi 1672 року був обраний гетьманом усiєї України, але фактично об'єднання
Правобережної i Лiвобережної України вiдбулося пiсля зречення гетьманства П. Дорошенком у 1676 роцi. Самовладдя I. Самойловича викликало опозицiю серед вищої козацької старшини i за наказом Москви вiн був позбавлений гетьманства, засланий до Сибiру, де й помер у Тобольську(5).
Трагiчно завершив життя наказний гетьман Лiвобережної України Павло Полуботок (1660-1724). За участь у старшинськiй змовi проти I. Мазепи вiн був заарештований i надовго усунений вiд державної дiяльностi. Згодом став наказним гетьманом, виступав за вiдновлення
гетьманства, лiквiдацiю Малоросiйської колегiї, яка поступово перебирала на себе все адмiнiстративне управлiння в Лiвобережнiй Українi. Позицiя П. Полуботка викликала незадоволення царського уряду. Пiсля звернень до царя з проханням скасувати Малоросiйську колегiю та вiдновити гетьманство, вiн був заарештований i ув'язнений у Петропавлiвськiй фортецi, де закiнчив свiй життєвий шлях(6).
Петро Іванович Калнишевський (1690-1803) - останнiй кошовий отаман Запорозької Сiчi. Завдяки його дiяльностi Запорозька Сiч дiстала полiтичну i економiчну автономiю, а вiн став одним iз найзаможнiших старшин в Українi. У стосунках iз Москвою Калнишевський послiдовно вiдстоював економiчнi i полiтичнi iнтереси Запорозької Сiчi. За наказом Катерини II останнiй кошовий Запорозької Сiчi був засланий до Соловецького монастиря, де й помер у вiцi 113 рокiв(7). Похований Калнишевський на головному подвiр'ї Соловецького монастиря перед Преображенським собором. Не всi видатнi державнi дiячi України боролися з диктатом Москви, одночасно вiдстоювали свої владнi повноваження. Деякi з них пристосувалися до влади московської корони й мали з цього значний особистий зиск. До таких можна вiднести Олексiя Розумовського, братiв Олександра та Іллю Безбородькiв.
Олексiй Григорович Розумовський (1709-1771) - генерал-фельдмаршал. Походив з українського козацького роду. Спiвав у придворнiй капелi в Петербурзi, був фаворитом цесарiвни Єлизавети. Брав активну участь у двiрцевому переворотi, внаслiдок якого престол зайняла Єлизавета Петрiвна. Таємно обвiнчався з царицею. Сприяв органiзацiї поїздки Єлизавети Петрiвни в Україну, пiд час якої козацька старшина за пiдтримки О. Розумовського переконала царицю вiдновити гетьманство. У 1747 роцi гетьманом України став брат Олексiя - Кирило. Олексiй, мешкаючи у Петербурзi, допомагав вiдстоювати права українського козацтва. Похований у Петербурзi(8).
Олександр Андрiйович Безбородько (1747-1799) - український старшина, дипломат i державний дiяч Росiйської iмперiї. Досвiдчений царедворець, користувався довiрою iмператрицi Катерини II, ревно проводив її полiтику на мiжнароднiй аренi. Будучи одним з найбагатших магнатiв України, О. Безбородько належав до тiєї частини української старшини, яка прагнула "спокою" в Росiйськiй iмперiї. Похований у Санкт-Петербурзi.
Його брат Ілля Андрiйович (1756-1815) - генерал, сенатор, дiйсний таємний радник, учасник росiйсько-турецьких воєн. Багатий землевласник. Похований в некрополi Олександро-Невської лаври(9).
Немало українцiв - дiячiв культури - тривалий час працювали в Росiї i закiнчили там свiй життєвий шлях.
Це, перш за все, Микола Васильович Гоголь (1809-1852) - всесвiтньо вiдомий письменник. Народившись у Сорочинцах на Полтавщинi, здобув освiту в Полтавi та Нiжинi. Кращi свої твори письменник написав у Петербурзi. Автор класичних "Мертвих душ" i "Ревiзора" Гоголь
суттєво вплинув на розвиток росiйської лiтератури, зробив колосальний внесок у розвиток української словесностi(10). Похований у Москвi на Новодiвочому кладовищi.
Павло Арсенович Грабовський (1864-1902) - поет, перекладач, громадський дiяч. Брав участь у народницькому русi, за що й був засланий в Іркутську губернiю. У в'язницях i не етапах, у мiсцях вимушених поселень, середовищi полiтичних в'язнiв П. Грабовський займався самоосвiтою, був активним учасником українського лiтературного процесу. В його творчому спадку постiйно зустрiчаємо глибоку тривогу за майбутнє свого народу. Його важкий життєвий шлях закiнчився у Тобольську(11).
Постать Михайла Опанасовича Булгакова (1891-1940) займає почесне мiсце у лiтературному пантеонi України. Видатнi твори: "Дни Турбиных", "Мастер и Маргарита", "Собачье сердце" та iншi виявили органiчну нездатнiсть iронiчного й прозорливого письменника до конформiзму в умовах сталiнського режиму, призвели до його фактичного вилучення з лiтературного процесу. Вiн помер у Москвi, похований на Новодiвочому кладовищi(12).
Чимало серед видатних українцiв було творчих осiб. До них можна вiднести Дмитра Васильовича Бортнянського (1751-1825) - композитора i диригента. Вiн був реформатором церковної музики, органiчно поєднував традицiї нацiонального хорового мистецтва, самобутнього українського бароко i захiдно-європейського класицизму, розвинув жанр циклiчного хорового концерту. Похований у Петербурзi в Олександро-Невськiй лаврi(13).
Семен Семенович Гулак-Артемовський (1813-1873) - композитор, спiвак, драматичний актор - народився на Черкащинi. Яскравий представник української композиторської школи, творчiстю якого завершився процес становлення української музики кiнця XVIII - початку ХІХ столiття. С. Гулак-Артемовський всесвiтньо вiдомий оперний спiвак, блискучий актор i виконавець українських народних пiсень. Закiнчив свiй життєвий шлях у Москвi, похований на Ваганькiвському кладовищi(14).
Значний внесок у розвиток не тiльки української i росiйської культури, а й свiтової зробили такi видатнi кiнорежисери, як О. Довженко, С. Бондарчук, Г. Чухрай, теж вихiдцi з України.
Олександр Петрович Довженко (1894-1956) - один iз основоположникiв української кiнематографiї. Зняв такi художнi фiльми, як "Земля", "Щорс", документальний фiльм "Перемога на Правобережнiй Українi", кiноповiсть "Зачарована Десна" та iншi. Автор ряду оповiдань та "Щоденника"(15). Закiнчив життя в Москвi, похований на Новодiвочому кладовищi.
Уродженець Херсонщини Сергiй Федорович Бондарчук (1920-1994) - режисер i актор кiно. Всесвiтньо вiдомi його роботи як режисера й водночас актора - фiльми "Судьба человека", "Война и мир" та iншi. Помер у Москвi, похований на Новодiвочому кладовищi(16).
Григорiй Наумович Чухрай (1925-2001) - автор фiльмiв "Сорок перший", "Балада про солдата", "Чисте небо" та iншi. Закiнчив життєвий шлях у Москвi, похований на Ваганькiвському кладовищi(17).
Серед українцiв, якi працювали в Росiї, немало видатних вчених. Уродженець України Олексiй Миколайович Бах (1857-1946) - всесвiтньо вiдомий вчений у галузi бiохiмiї, засновник школи радянських бiохiмiкiв. Розробив перекiсну теорiю процесiв повiльного окислення в органiзмi. Його працi про ферменти стали науковою основою розвитку харчової промисловостi. Життєвий шлях закiнчив у Москвi, похований на Новодiвочому кладовищi(18).
Тривалий час прожив у Росiї видатний український iсторик Микола Іванович Костомаров (1817-1885). Вiн був одним iз засновникiв Кирило-Мефодiївського братства, автор його програмних документiв. М.I. Костомарова було заарештовано i вiдправлено до Саратова. Згодом вiн переїхав до Петербурга, де й прожив тривалий час. Працям М.I. Костомарова - засновника народницького напрямку в українськiй iсторiографiї - притаманна широка i рiзнобiчна джерельна база. Помер видатний iсторик у Петербурзi, де й похований на Волковському кладовищi(19).
Бiльшу частину свого життя провiв у Росiї уродженець Житомирщини Сергiй Павлович Корольов (1907-1966) - учений, конструктор, першовiдкривач практичної космонавтики. Вiн здобув освiту в Одеськiй професiйнiй школi, Київському полiтехнiчному iнститутi та Московському вищому технiчному училищi iм. Баумана. Пiд керiвництвом С. Корольова було створено численнi балiстичнi та геофiзичнi ракети, побудованi космiчнi кораблi "Восток" i "Восход", на яких уперше в iсторiї здiйснено космiчний полiт людини та її вихiд у мiжпланетний простiр. Закiнчив життєвий шлях у Москвi, похований у Кремлiвськiй стiнi(20).
Короткий перелiк дiяльностi видатних українцiв, якi мешкали й творили в Росiї, свiдчить про їх значний внесок у розвиток культури, мистецтва, науки, не лише Росiйської iмперiї i Радянського Союзу, а й свiтової цивiлiзацiї. Вони пам'ятали своє українське корiння, цiкавилися життям рiдної України. Видатнi дiячi, якi мали вiдношення до України за походженням або проживанням, зробили свiй внесок у росiйську культуру. Це стосувалося науки, освiти, лiтератури, творчостi, державництва. Росiйська культура завдяки їм отримала значне творче поповнення, засяяла новими фарбами. Вiд цього виграли як росiйська, так i українська культура. Не треба, безумовно, iдеалiзувати i виписувати цi процеси лише свiтлими фарбами. Не слiд приховувати i iмперський тиск i вплив на Україну, його негативнi наслiдки. Разом з тим у взаємовпливі обох культур було бiльше позитивного, нiж негативного i про це не слiд забувати сьогоднi, пiд час становлення наших вiдносин на нових засадах.
Серед країн Європи, у яких закiнчили життя видатнi українцi, слiд згадати Румунiю, де похований Іван Степанович Мазепа (1639-1709) - визначний український полiтичний дiяч, гетьман Лiвобережної України. Вiн намагався об'єднати в єдинiй державi - Лiвобережжя, Правобережжя, Запорiжжя, Слобожанщину. При I. Мазепi козацька старшина надiлялася значними землеволодiннями, одержувала новi права та привiлеї. Вiн намагався використати свiй вплив на Петра I для збереження прав i вольностей Гетьманщини. Втiм навеснi 1709 року було укладено угоду мiж шведським королем Карлом ХІІ i Мазепою, яка передбачала вiдновлення державної незалежностi України в союзi зi Швецiєю.
Пiсля походу шведiв на Москву через територiю України Мазепа вiдкрито перейшов на сторону Карла ХІІ. Пiсля розгрому шведських i гетьманських вiйськ пiд Полтавою у 1709 роцi Мазепа оселився у передмiстi м. Бендери. Похований у Святогорському монастирi в м. Галаца (нинi Румунiя)(21).
Досить численна українська емiграцiя в Нiмеччинi. Серед вiдомих українцiв Дмитро Iванович Дорошенко (1882-1952) - видатний український iсторик, громадсько-полiтичний i державний дiяч. Входив до складу Української Центральної Ради, очолював Мiнiстерство закордонних справ Української Держави. З 1920 року, перебуваючи в емiграцiї, почав займатись науковою i викладацькою дiяльнiстю. За висловом iсторика О. Оглоблина, Д. Дорошенко був першим українським iсториком, який показав науковий огляд iсторiї України як процесу розвитку української державностi. Автор близько 1 тисячi праць з iсторiї України: перш за все її культури i церкви. Помер у Нiмеччинi, похований у Мюнхенi(22).
У Нiмеччинi закiнчився життєвий шлях цiлого ряду вiдомих українських дiячiв. Серед них Павло Петрович Скоропадський (1873-1945) - полiтичний i державний дiяч, гетьман України (1918 р.). Пiсля приходу до влади вiн придiляв значну увагу вирiшенню фiнансово-економiчних проблем, розбудовi збройних сил, нацiонально-культурнiй полiтицi. Полiтика гетьманського уряду, спрямована на вiдновлення дореволюцiйного соцiально-економiчного ладу та захист iнтересiв консервативно-власницьких верств, участь в урядi представникiв росiйських партiй, пронiмецька орiєнтацiя викликали стихiйний опiр народних мас. У груднi 1918 року П. Скоропадський пiдписав зречення влади. Згодом поселився у Нiмеччинi, де й помер у лiкарнi монастиря Меттен. Похований в Оберсдорфi(23).
Теж у Нiмеччинi закiнчився життєвий шлях Степана Андрiйовича Бандери (1909-1959) - провiдного дiяча українського нацiонально-визвольного руху, який iнiцюював проголошення вiдновлення української державностi 30 червня 1941 року. Пiсля звiльнення з концтабору у вереснi 1944 року повернувся до виконання обов'язкiв голови ОУН. Мешкав в Австрiї та Нiмеччинi. У 1956-1959 роках - був головою проводу закордонних членiв ОУН. Убитий агентом КДБ. Похований на кладовищi у Мюнхенi(24).
Немало видатних українцiв завершили життя у Францiї. Це, перш за все, В. К. Винниченко, Н. I. Махно i С. В. Петлюра. Володимир Кирилович Винниченко (1880-1951) - український полiтичний i державний дiяч, письменник. Один iз лiдерiв української революцiї 1917-1921 рокiв, голова першого українського уряду - Генерального секретарiату Української Центральної Ради. Перебував в опозицiї до гетьмана П. Скоропадського, вiдiграв провiдну роль у пiдготовцi антигетьманського повстання 1918 року. У листопадi 1918 року очолив Директорiю, в лютому наступного року вийшов з її складу, не погоджуючись з полiтикою орiєнтацiї на Антанту.
Вiд кiнця 20-х рокiв жив у Францiї, де займався лiтературною дiяльнiстю i живописом. Пiд час гiтлерiвської окупацiї Францiї В. Винниченко був ув'язнений у концтаборi. Похований у с. Мужен (департамент Приморськi Альпи, Францiя)(25).
Симон Васильович Петлюра (1879-1926) - український громадськополiтичний, державний та вiйськовий дiяч. Вiн один iз провiдних дiячiв української нацiонально-демократичної революцiї - член Української Центральної Ради, генеральний секретар вiйськових справ. У листопадi 1918 року був обраний до складу Директорiї УНР, Головний отаман Армiї УНР, вiд 12 лютого 1919 року - голова Директорiї. З листопада 1920 року керував роботою уряду УНР в екзилi у Польщi. У 1924 роцi оселився в Парижi, де був убитий пiдiсланим агентом. Похований на кладовищi Монпарнас у Парижi(26).
Нестор Іванович Махно (1889-1934) - український повстанський отаман, один iз лiдерiв анархiстського руху в Українi. Наприкiнцi 1917 - початку 1918 року сформував "селянськi вiльнi батальйони", якi вели боротьбу проти козачих частин, якi намагалися через територiю України пробитися на Дон i приєднатися до вiйськ генерала О. Каледiна. Брав участь у боротьбi проти гетьмана П. Скоропадського. Н. Махно в умовах протиборства двох сильних противникiв в Українi намагався бути "третьою силою" поряд з Директорiєю i бiльшовиками. У червнi 1919 року вiдкрито виступив проти радянської влади. Пiсля розгрому вiйськ Врангеля радянське командування розпочало рiшучу лiквiдацiю частин недавнього союзника Н. Махна. У 1921 роцi Н. Махно перейшов через румунський кордон, потiм певний час жив у Польщi, а з 1925 року - у Францiї. Похований на цвинтарi Пер-Лашез(27).
Видатнi українцi мешкали i творили не лише в Росiї та Європi. Немало з них закiнчували своє життя на iнших континентах, перш за все, американському. Українцi почали переселятися на американський континент, зокрема до США та Канади, з 70-х рокiв XIX столiття. Бiльшiсть iз них емiгрували iз захiдноукраїнських земель(28).
Найбiльш вiдомим українцем, який мешкав i помер у Канадi, був Улас Олексiйович Самчук (1905-1987) - письменник, громадський дiяч. Улас Самчук у своїх творчих шуканнях часто орiєнтувався на давньоруськi лiтописи козацьких лiтописцiв. У його творах iсторiя i сучаснiсть становлять один часовий ряд. У роки другої свiтової вiйни У. Самчук працював i боровся в Українi. Пiсля вiйни виїхав за океан. Вiн упокоївся на цвинтарi св. Володимира українського поселення поблизу Торонто(29).
Мстислав (Скрипник) (1898-1993) - церковний i громадський дiяч. Пiсля загибелi дружини Степан Скрипник прийняв чернечий постриг з iм'ям Мстислав. Згодом емiгрував до Канади та США. По смертi архiєпископа Іоанна (Теодоровича) у 1971 роцi очолював Українську автокефальну православну церкву в екзилi. У 1990 роцi на першому помiсному соборi УАПЦ Мстислава було обрано патрiархом Київським i всiєї України, i вiн повернувся в Україну. У 1992 роцi на об'єднавчому соборi Мстислава було обрано патрiархом Київським i всiєї України УПЦ Київського патрiархату. Помер у США, похований на православному кладовищi Бавенд-Брук поблизу Нью-Йорка(30).
Бiльшу частину свого свiдомого життя прожив у США український iсторик Олександр Петрович Оглоблин (1899-1992). Представник державницького напряму в українськiй iсторичнiй науцi вiн працював над проблемою соцiально-економiчної iсторiї України козацької доби та iсторiографiї(31). Похований у штатi Массачусетс.
Перерахованi прiзвища засвiдчують значний внесок видатних українцiв у цивiлiзацiйний процес щодо культури, духовного розвитку, державництва. Вивчення i дослiдження української культури, створеної не одним поколiнням українцiв на батькiвщинi i за кордоном, дозволяє розширити нашi знання про внесок українцiв у свiтову культуру, розбудову своєї держави, їхнi досягнення у всiх сферах буття. Важливу роль в опануваннi здобуткiв культури вiдiграє iсторико-культурна спадщина, зафiксована в численних пам'ятках. Пiдвищення iнтересу суспiльства до своїх витокiв, осмислення iсторичного досвiду, набутого українським народом у минулому, стимулює дослiдження iсторiї культури, актуалiзує потребу суспiльства у вивченнi i пiзнаннi життя i дiяльностi українцiв в Українi i за кордоном.


(1) Євтух В.Б., Ковальчук О.О. Українцi в Канадi. - К., 1993; Українцi в свiтi. - Київ-Мельбурн, 1995; Государственные деятели России ХІХ - начале ХХ в. Биографический справочник. - М., 1995; Винниченко I. Українцi в Санкт-Петербурзi. - К., 2002; Закордонне українство: засоби масової iнформацiї, заклади освiти, пам'ятки культури. Довiдник. Частина I. - К., 2004 та iншi.
(*) Завдяки належному фiнансуванню вийшли у свiт 2 ґрунтовнi працi про пам'ятки Києва (книга I, частина 1 - 1999 рiк, книга I, частина 2 - 2004 рiк).
(2) Русское православие. Вехи истории. - М., 1989. - С. 169.
(3) Енциклопедiя українознавства. - Львiв, 1996. - Т. 6. - С. 2353-2354.
(4) Гетьмани України. - К., 1991. - С. 77-84.
(5) Довiдник з iсторiї України. - К., 2001. - С. 713-714.
(6) Народженi Україною. - К., 2002. - Т. 1.- С. 684-685.
(7) Гетьмани України. C. 159-206. Верстюк В.Ф., Горобець В.М., Толочко О.П. Українськi проекти в Росiйськiй iмперiї. - К., 2004.
(8) Довiдник з iсторiї України. - К., 2002. - С. 663.
(9) Енциклопедiя iсторiї України. - К., 2003 - Т. 1. - С. 211-212; Когут З. Росiйський централiзм i українська автономiя: Лiквiдацiя Гетьманщини. 1760-1830. - К., 1990.
(10) Народженi Україною. - К., 2002. - Т. 1. - С.432-433.
(11) Там же. - С. 468-469.
(12) Малаков Д. В. Киев Михайла Булгакова. - К., 1993.
(13) Там же. - С.252-253.
(14) Там же. - С.504-505.
(15) Довiдник з iсторiї України. - С.215-216.
(16) Енциклопедiя iсторiї України. - Т.1. К., 2003. - С. 337; Висторобець А.Н. Сергей Бондарчук: Судьба и фильмы. - М., 1991.
(17) УРЕ. - Т.3. К., 1987. - С. 651.
(18) БСЕ. - Т.3. М.1970. - С.139-140; УРЕ. - Т.1. К., 1986. - С. 143; Бах Л.А., Опарин А.И. Алексей Николаевич Бах. - М., 1957.
(19) Довiдник з iсторiї України. - С. 357-358.
(20) Народженi Україною. - Т.1 - С. 784-785.
(21) Довiдник з iсторiї України. - С. 438-439; Гетьмани України. - С. 101-150.
(22) Довiдник з iсторiї України. - С. 222.
(23) Там же. - С. 768-770.
(24) Енциклопедiя iсторiї України. - Т.1. - С. 177; Кук В. Степан Бандера. - Івано-Франкiвськ, 1999.
(25) Енциклопедiя iсторiї України. - С. 510.
(26) Довiдник з iсторiї України. - С. 567.
(27) Там же. - С. 458-459.
(28) Євтух В.Б., Ковальчук О.О. Українцi в Канадi. - К., 1993. - С. 14-16.
(29) Народженi Україною. - Т.2. - С. 458-459.
(30) Там же. - Т.2. - С. 200-201.
(31) Довiдник з iсторiї України. - С. 521; Народженi Україною. - Т.2. - С. 252-253.