Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

реєстри / Хмельницька область

3201
Замок Федора Сутковецького
c.Сутківці Ярмолинецького району Хмельницької області

Замок і церква за малюнком Наполеона Орди 1860-х рр.Споруджений в XIV-XV століттях, зруйнований у 1876-1894 та 1952 роках.

Мурований замок регулярного типу розташований на видовженому положистому мисі, відділеному долиною струмка від іншого пагорба, на якому стоїть славнозвісна Покровська церква-фортеця в Сутківцях.

У середині XIV століття на замковому пагорбі існувало мисове городище, укріплене з Генеральний план місцевості за О.Пламеницькоюпівнічно-західного боку кам'яною оборонною стіною. У другій половині XV століття на північний захід від нього було розпочате будівництво регулярного баштового замку - якраз на шляху, яким татари вдиралися в Південно-Західну Русь. Давня стіна XIV століття стала основою замкового південно-східного оборонного муру. На першому етапі були зведені північна і західна башти замку, а все будівництво завершено в третій чверті XV століття зведенням східної і південної башт з одночасним підвищенням висоти оборонних мурів.

На цьому етапі замок був прямокутним, майже квадратовим у плані '66 х 60 м), оточеним мурами, на рогах височіли п'ятигранні башти передбастіонного типу. Посеред північно-західного муру містилася квадратова в плані надбрамна башта. Башти були чотириярусні і з'єднувалися бойовими галереями, що проходили Генеральний план замку за О.Пламеницькоювнутрішнім периметром оборонних мурів. З південного сходу і північного заходу були влаштовані рови завширшки близько 15 метрів.

У 1567 році замок поруйновано, потім під час ремонту мури були понижені, деякі бійниці розтесані під вікна. З кінця XVII століття замок втратив стратегічне значення. На 1876 рік було втрачено одну наріжну башту і частини мурів, на 1894 рік виявилася повністю зруйнованою північна башта і частково - східна. 1952 року зруйновано західну башту.

У наші часи з п'яти замкових башт уціліла східна з фрагментом прилеглого оборонного муру, а також частина напільної стіни північної башти. Східна башта п'ятигранна, меншим боком звернена у бік замкового двору. Збереглися неповних Загальний вигляд замку. Реконструкція О.Пламеницькоїтри яруси з чотирьох: перший - більш ніж наполовину засипаний землею, другий - з десятьма гарматними бійницями і третій - з шістьма бійницями, розтесаними під вікна. Стіни башти складені з рваного каменя-вапняка, зовнішні кути викладені з тесаних білокам'яних блоків. На фасадах між другим і третім ярусами проходить білокам'яний пояс у формі напіввалу. Конструкція стін тришарова, із забутовкою середини, товщина їх в нижньому ярусі сягає 3 метрів. В інтер'єрі збереглися гнізда від міжповерхових балок; у товщі стін проходять похилі канали для відведення порохових газів. До найцікавіших оборонних пристроїв належить частково збережена машикуля.

Замок у Сутківцях є памўяткою архітектури національного значення 'охоронний № 1710).

В.Вечерський

Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]