Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

реєстри / Тернопільська область

2746
Церва в урочищі Монастирок
м.Бучач Тернопільської області

Генеральний план, реконструкція південного фасаду. За О.ПламеницькоюПобудована у XVI столітті, частково зруйнована у XVІІI столітті.

Розташована за два кілометри на південь від Бучача на горі Федір, що височіє над річкою Стрипою, серед лісу в урочищі Монастирок. У середньовіччі була храмом невеличкого монастиря. Територія огороджена мурами з брамою. Церква точно не датована, оскільки майже не досліджена. О.Пламеницька припускає, що у XV столітті вона вже існувала.

План церкви. За О.ПламеницькоюХрам належить до триконхового архітектурного типу, поширеного на Поділлі в середньовіччі. Зараз цей тип в Україні представлено дуже нечисленною групою пам'яток. Церкву муровано з каменя-пісковика. Вона складається з прямокутної в плані нави з трьома екседрами й оборонної башти на західному фасаді висотою близько 15 метрів. Бічні екседри значно менші за вівтарну. Важкодоступне Руїни церквирозташування, могутні стіни, товщиною до 2 метрів, прорізані бійницями, свідчать про оборонну функцію цієї памўятки, яка була сторожовим пунктом на підступах до Бучача.

Монастир і храм спалено під час турецького нападу на Поділля 1672 року. Церква стоїть в руїні орієнтовно з кінця XVІІI століття. З 1979 року включена до Додаткового переліку памўяток архітектури республіканського 'нині - національного) значення під охоронни номером 1573.

В.Вечерський

Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]