Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]

законодавство / підзаконні акти

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Про Програму відтворення видатних пам'яток
історії та культури України

ПОСТАНОВА

від 23 квітня 1999 р.      № 700
Київ

На виконання Указу Президента України від 9 грудня 1995 року № 1138 "Про заходи і щодо відтворення видатних пам'яток історії та культури" Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Програму відтворення видатних пам'яток історії та культури України (далі - Програма), що додається.

2. Покласти на Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики функції координації та нормативно-методичного забезпечення робіт з відтворення пам'яток.

3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
розробити комплекс заходів щодо забезпечення реалізації Програми;
продовжити роботу з виявлення, вивчення та складання реєстру втрачених пам'яток історії та культури; надавати допомогу Всеукраїнському фонду відтворення видатних пам'яток історики-архітектурної спадщини імені О. Гончара у створенні місцевих відділень і представництв та сприяти їх роботі із збирання благодійних внесків і пожертвувань на відтворення пам'тяок.

4. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям передбачати у проектах відповідних бюджетів видатки для реалізації заходів Програми і залучати на цю мету кошти з інших джерел. Рекомендувати органам місцевого самоврядування передбачати у місцевих бюджетах видатки та залучати кошти інших джерел на відтворення пам'яток.

5. Міністерству фінансів і Міністерству економіки під час формування Державного бюджету України на наступні роки передбачати за можливості фінансування заходів з відтворення видатних пам'яток історії та культури відповідно до завдань Програми.


Прем'єр-міністр України         В. ПУСТОВОЙТЕНКО




ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 квітня 1999 р.
№ 700

ПРОГРАМА ВІДТВОРЕННЯ ВИДАТНИХ ПАМ'ЯТОК
ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Ця Програма розроблена відповідно до Указу Президента України від 9 грудня 1995 р. № 1138 "Про заходи щодо відтворення видатних пам'яток історії та культури" Держбудом, Мінкультури, Мінекономіки та Мінфіном за участю Комісії з питань відтворення видатних пам'яток історії та культури при Президентові України, а також місцевих органів виконавчої влади.

В основу Програми покладено результати історико-архів-них, натурних та інших наукових досліджень спеціалізованих науково-дослідних і проектних інститутів, апробовані наукові методи відтворення втрачених пам'яток.

В Україні під охороною держави перебувають понад 150 тис. нерухомих пам'яток історії та культури, в тому числі близько 15 тис. пам'яток містобудування та архітектури.

Пам'ятки історії та культури, які дійшли до наших часів, потребують здійснення комплексних заходів щодо їх збереження. На особливу увагу після набуття Україною незалежності заслуговують пам'ятки -взірці української архітектури, які мали виняткове значення у вихованні духовності й культури та були з часом знищені. Серед них такі всесвітньо відомі перлини історико-архітектурної спадщини, як Успенський собор Києво-Печерської Лаври, Михайлівський Золотоверхий монастир, Богоявленський собор Братського монастиря та інші пам'ятки у Києві, Успенський собор у Полтаві та інші.

За підрахунками фахівців в Україні лише в XX столітті знищено близько 10 тис. архітектурних об'єктів, які мали історико-культурну цінність. Щонайменше на 700 об'єктів збереглася фіксаційна документація різної міри докладності (описи, гравюри, малюнки, фотографії, креслення, окремі деталі тощо). Відносно повна фіксація є на 150 об'єктів.

Критерії та підстави відтворення
втрачених об'єктів історико-архітектурної спадщини

В основу формування Переліку видатних пам'яток історії та культури, які передбачається відтворити, покладено критерії їх історичної, мистецької та культурної цінності.

Реставраційне відтворення пам'ятки - це науково обгрунтований процес відбудови споруди, понад 50 відсотків наземної частини якої втрачено. Відтворення пам'ятки є надзвичайним актом, що здійснюється у виняткових випадках за наявності фіксаційної документації. Зважений відхід від такої позиції можливий лише в окремих випадках з огляду на безпрецедентні акти вандалізму щодо об'єктів історико-архітектурної спадщини України.

Різноманітність історико-культурних регіонів України обумовлює особливості формування Переліку видатних пам'яток історії та культури, які передбачається відтворити (додається).

Видатною пам'яткою історії та культури національного значення визнається об'єкт, що відповідає принаймні одному з таких критеріїв:

справляв значний вплив на розвиток культури, архітектури, містобудування, мистецтва впродовж тривалого історичного періоду;

був безпосередньо пов'язаний з історичними подіями, розвитком ідей. видатними особами, які справили визначальний вплив на перебіг національної історії, розвиток культури і мистецтва;

репрезентує шедевр творчого генія, став етапним твором видатних архітекторів чи інших митців;

був унікальним витвором зниклої культури чи мистецького стилю.

Відповідність кожного об'єкта цим критеріям оцінюється спеціалізованими науковими радами і е підставою для включення до цієї Програми.

Критерії допустимості та правомірності відтворення
видатних пам'яток історії та культури

Критеріями відтворення видатних пам'яток історії та культури є:

знищення внаслідок акту вандалізму, воєнних дій, стихійного лиха, пожежі або інших причин руйнівного характеру;

необхідність повернення історичному ансамблю (комплексу) його цілісності;

забезпеченість пам'ятки архівною фіксаційною документацією, необхідною для відтворення (описи, обміри, проектні та виконавські креслення, гравюри, малюнки, фото, макети).

Мінімально необхідний набір фіксаційної документації має включати:

креслення плану і двох фасадів;

натурну фотофіксацію - три загальні фотографи з різних точок та фотографії фрагментів чи деталей.

Фіксаційною документацією не можуть бути натурні фотографії об'єкта без креслень. Рішення про достатність документації для відтворення об'єкта ухвалюється в кожному конкретному випадку спеціалізованою науковою радою.

Відтворення об'єкта за відсутності архівної документації та натурних досліджень на підставі лише наукової реконструкції не допускається.

Об'єкт має відтворюватись, як правило, на його історичному місці, зафіксованому обмірами або збереженими натурними залишками. Відтворення об'єкта на іншому місці, з причин пізнішої забудови його історичної території, допускається у виняткових випадках.

Науково-дослідні і проектні роботи

Науково-дослідні і проектні роботи з реставраційного відтворення пам'яток історії та культури здійснюються на підставі законодавства з питань охорони історико-культурної спадщини. державних будівельних норм, нормативів з розроблення і погодження документації для пам'яток історії та культури з урахуванням рекомендацій міжнародних конвенцій і хартій із збереження історико-культурної спадщини.

До розроблення науково-проектної документації залучаються, як правило на конкурсних засадах, наукові і проектні організації, проектні колективи та окремі фахівці, які мають ліцензії на право здійснення науково-проектних робіт з реставрації.

Для вирішення складних технічних завдані, відтворення пам'яток провадиться конкурсний відбір кращих інженерно-технічних рішень.

Затвердження проектів відтворення пам'яток здійснюється в установленому порядку за погодженням з Комісією з питань відтворення видатних пам'яток історії та культури при Президентові України. Опрацюванню проектної документації повинні передувати археологічні, історико-архівні дослідження та інженерні вишукування.

Не допускається виконання реставраційних та будівельних робіт з відтворення пам'яток без проектно-кошторисної документації, погодженої і затвердженої в установленому порядку.

Реставраційні та будівельні роботи.

Реставраційні та будівельні роботи з відтворення пам'яток історії та культури виконуються спеціалізованими реставраційними і будівельними організаціями, які мають достатній досвід, належний виробничий потенціал, відповідну матеріально-технічну базу та ліцензії на проведення таких робіт.

До відтворення пам'яток можуть залучатися будівельні, реставраційні та інші організації України та інших держав шляхом проведення тендерів, конкурсів на виконання робіт як в цілому, так і окремих їх видів.

Фінансове забезпечення Програми

Для фінансового забезпечення відтворення видатних пам'яток історії та культури в установленому законодавством порядку залучаються кошти державного та місцевих бюджетів, юридичних та фізичних осіб, благодійні внески і пожертвування Всеукраїнської сі фонду відтворення видатних пам'яток історико-архітектурної спадщини імені О.Гончара. його відділень та представництв. Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування можуть вишукувати інші джерела фінансування відповідно до законодавства України. Відтворення містобудівних комплексів і ансамблів проводиться, як правило, за кошти інвесторів.


Погода [ законодавство ] [ реєстри ] [ краєзнавство ] [ архітектура ] [ історія ] [ мистецтво ]