Жовтень 2006
Нд Пн Вт Ср Чт Пт Сб
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

  Погода
 
ІНСТИТУТ
   Діяльність
   Вчена рада
   Видання інституту
 
ЗАКОНОДАВСТВО
   Закони
     Підзаконні акти:
 
укази і розпорядження Президента України
постанови Верховної Ради України
постанови Кабінету Міністрів України
акти Мінкультури
акти Державної служби
акти інших органів
   Міжнародні документи
   Проекти нормативних актів
 
   ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ
 
   РЕЄСТРИ
 
   ЗАПОВІДНИКИ
 
КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА:
   Археологія
   Історія
   Монументальне мистецтво
   Архітектура та
   містобудування
   Садово-паркове
   мистецтво
   Ландшафтні
   Наука і техніка
   Краєнавство
 
   ПЕРСОНАЛІЇ
 



культурна спадщина / історія / Г.Петренко / Качанівські студії / стор. 2


ХАРИТОНЕНКИ

Нові господарі Качанівки - Харитоненки стояли поряд з такими відомими промисловцями, як Терещеики, Демидови, Морозови, Ситіни. Вони були не тільки багаті люди, цукрозаводчики, землевласники, а й колекціонери, філантропи!

Величезні статки, передусім на цукровому виробництві, надбав Іван Харитоненко (1820 - 1891). Його єдиний син Павло (1852 - 1914) продовжив батькову справу.

Качанівський пейзаж.Витрати Харитоненків, зокрема на колекціонерську й доброчинну діяльність були дуже великі, але прибутки вони діставали ще більші. Мільйон карбованців П.Харитонепко заплатив за Качанівку без особливих зусиль. Звичайно, було престижно стати власником відомої садиби, заснованої знаменитим П.Рум'яіщевим-Задунайським. Безперечно, привабила "короля цукру" й недалеко розміщена Парафіївська цукроварня.

Качанівку знав і, цілком імовірно, свого часу в ній побував батько Павла Харитоненка. У відомому родинному альбомі Тарновських, що зберігається в Чернігівському історичному музеї, прочитується підпис "Іван Харитоненко". Цей автограф можна датувати 40-ми роками. Бувши конторником, Іван Харитоненко роз'їжджав тоді по ярмарках і міг відвідати й славетну Качанівку.

Купча на Качанівку була затверджена 29 квітня 1897 року. А втім, колишні власники Тарновські ще лишалися у своєму родовому гнізді до осені наступного року. Незважаючи на це, П.Харитоненко одразу після оформлення купівлі розгорнув грандіозні роботи в Качанівці, а також у Парафіївці на цукроварні й довкола неї. Скажімо, з п'ятнадцяти споруд у центральній частині садиби, що збереглися до нашого часу, щонайменше половину збудовано за Харитоненків, а решту перебудовано й відремонтовано. Значних змін зазнав головний будинок: повністю переклали флігелі, перебудували центральний барабан, по всьому палацу замінили підлогу, наново оздобили зали, палац і служби перерустували. У садибу провели електрику й телефон, обладнали водогін і каналізацію, розширили і впорядкували парк. Постали й нові будівлі, які згодом, за радянських часів були втрачені. Серед них пташник, збудований у 1912 році за проектом відомого архітекта А.Білої руда, а також телятник, повітка при будинку садівника, китайська альтанка, кегельбан тощо. Всього за Харитоненків на території садиби збудовано щонайменше 12 споруд різної о призначення. Потреба в них пояснювалася передусім постійним зростанням господарства в садибі.

Будівельними роботами в Качанівці керував архітект Ґустав Шольц. Він виконував і проекти на замовлення П.Харитоненка. Про масштаби будівельних і перебудовчих робіт у садибі можна робити висновки з того, що тільки архітектові на 1 березня 1903 року було виплачено 112 159 крб. 43 коп. винагороди. Скульптор Лапін одержав 16 022 крб. 75 коп.

Для живописних робіт у палаці було запрошено модного московського художника-декоратора Августа Томашка, який брав підряди на оздоблювання інтер'єрів. Відомо, що для виконання своїх підрядів він наймав молодих талановитих художників, яких жорстоко експлуатував. Зокрема, в нього протягом семи років працював театральний художник Олександр Ґоловін (1863 - 1930). Під керівництвом А.Томашка були виконані мальовання в парадній їдальні, вітальні, лицарській та інших залах палацу. Очевидно, він оздобив і плафон альтанки М.Глинки й розетки по фасаду будівлі. А.Томашку за роботу було виплачено 7 450 крб.

Основні будівельні роботи в Качанівці виконані за життя Павла Харитоненка. Після нього переважно провадились лише ремонт і перепристосування окремих приміщень. Загалом можна ствердити, що того вигляду, який садиба має нині, їй надали більше Харитопенки, ніж Тарновські, дарма що володіли нею понад 70 років. Звичайно, меншою мірою це стосується парку, бо ж він в основному створювався за Рум'янцева-Задунайського, Почеків і Тарновських.

П.Харитоненко був насамперед діловою людиною, підприємцем, а потім уже колекціонером, меценатом, доброчинцем. Найбільше уваги він надавав, звісно, цукроварні в Парафіївці, яка стала називатись Оленівською (за ім'ям його дочки). Цей завод повністю реконструювали, розширили. Поруч звели нові й перебудували старі службові, житлові та господарські будівлі, які в непоганому стані почасти збереглися дотепер. Майже не змінився відтоді й сам завод над ставом.

У Качанівці Павло Харитоненко бував рідко. Надовго затримувався в Москві, Петербурзі, Сумах. Улюбленим місцем відпочинку був інший його маєток - Наталівка, який він перетворив на мистецький осередок. Влітку в Наталівці збиралася вся родина. А втім, і в Качанівському палаці Павло Іванович мав постійні апартаменти. На першому поверсі для нього було опоряджено приймальню, кабінет, спальню й убиральню.

Як розповідали старожили, більше часу проводила в Качанівці старша донька П.Харитоненка Олена. 1901 року вона вийшла заміж за князя Миколу Урусова. Після розлучення з ним у 1907 році стала дружиною камер-юнкера Михайла Оліва. Відомо, що Оліви також не цуралися меценатства, захоплювалися колекціонуванням мистецьких творів.

Помер П.Харитоненко вночі проти 13 червня 1914 року в Наталівці. Похований з надзвичайними почестями в Сумах поряд зі своїми батьками.

По смерті П.Харитоненка величезний Парафіївський маєток разом з Качанівкою й іншими господарствами (Михайлівкою, Березиною, Андріївкою, Терешихою, Западнею, Ковтунівкою, Софіївкою, Верескунами, Боярщиною, Іваницею, Бовду-нами, Няженським і самою Парафіївкою) перейшло до його дочки Олени. На 1 березня 1915 року Харитоненкам належало тут 6503 десятини землі, крім того, 1793 десятини вони орендували. Управляв маєтком, очевидно, чоловік Олени Михайло Олів. Він приїздив до Качанівки взимку, на першому поверсі службового флігеля для нього були відведені спеціальні кімнати - кабінет, спальня, їдальня, ванна. Влітку господарі займали кімнати на другому поверсі в правому крилі. Олена Павлівна - три кімнати за великою вітальнею. Навпроти, на стороні, що виходила на парадний двір, були кімнати Михайла Сергійовича.

В.Штернберг. Садиба Г.Тарновськогов Качанівці. Олія. 1837 р. Фрагмент.Подружжя й далі підтримувало зв'язки з мистецькою елітою. Особливо тісні взаємини склалися в них з К.Сомовим, В.Сєровим, К.Петровим-Водкіним і М.Добужинським. Відомі портрети Олени Харитоненко роботи К.Сомова й В.Сєрова. У червні 1915 року К.Петров-Водкін і М.Добужинський кілька днів провели в Качанівці. Перший з цих мистців так передавав тоді в листі до дружини свої враження: "Шлю тобі цілунок з цієї розкішної місцини, де я тепер перебуваю. Уяви собі добре впорядкований парк на 700 десятин з величезними ставами й віковічними деревами. Дуби, тополі, каштани, вивірки, що стрибають з гілки на гілку, стави з буслами, лебедями й лебедятами. А в центрі всього цього замок на 76 кімнат, переповнений рідкісними меблями й мистецькими творами. Приїхавши в цей замок о четвертій годині ранку, я пройшов по всьому будинку, як уві сні, гублячись у всіх цих закутках, залах і сходах. Я почувався там сам-самісінький і від цього все здавалося мені ще казковішим. Удень я гуляв, захоплюючись грандіозним виглядом велетенських лісів..." У захваті лишився гість і від качанівського господарства. У і ому ж листі він писав: "...Ми пішли в робочий куток, де в Олівів зібрано величезні скарби: не рахуючи палацу для курей... подивилася б ти на цих чистокровних коней, цих породистих корів, свиней і овець, і кінець кінцем казна-чого тут тільки немає..."

На початку 1919 року Оленівським заводом та й, певно, всім Парафіівським маєтком офіційно володіла Олена Павлівна. 1 березня того ж року маєток і завод були націоналізовані. Вартість 7024 десятин землі Парафіївського маєтку становила на той час 1 646 315 крб. 35 коп., власних будівель (без орендованих) - 1 282 428 крб. 73 коп. Загальна вартість, включаючи рухоме майно, - близько 4 мільйонів карбованців. А всього націоналізованої о тоді чистого капіталу було 28 020 838 крб. 61 коп. Все це оголошено "народним капіталом". Невдовзі почалось його марнування.

Олівам же вдалося емігрувати за кордон. Нині їхні нащадки живуть у Франції й Швейцарії. Кілька років тому вони відвідали Качанівку.

Примітки

Про Харитоненків та їхню колекціонерську й філантропічну діяльність докладніше див.: Акуленко В. Творці мистецького добра; Скибицька Т. Харитоненки // Пам'ятки України. - 1992. - Ч. 2-3. - С.38-40, 117-118.
Державний архів Чернігівської області, відділ у Ніжині.-Ф. 356.-Оп. І.-Спр. бО.-Арк. 22-30 зв., - Спр. 3. - Арк, 2.

Попервах невелике господарство Качанівки мало радше декоративний характер: у садибі були білі й сірі племінні китайські гуси (86 голів), дві пари лебедів, двоє павичів і дві пави. Потім з'явились фазани, племінні корови симентальської та інших порід, племінні коні, свині. На 1 березня 1905 року тут уже було 12 жеребців, 32 кобилиці, 10 меринів, 6 коней для полювання. На 1 березня 1918 року господарство налічувало 32 корови, 43 теля і, бугая, 116 свиней, 37 коней (Державний архів Чернігівської області, відділ у Ніжині. - Ф. 356. - Оп. 1. -Спр. 9.-Арк. 110-111)., - Спр. 2. -Арк. 98., - Ф.355. - Оп.1. - Спр. 19. -Арк. 9 зв., - Ф. 356. - Оп. 1. - Спр. 47. - Арк. 5., - Спр. 60. - Арк. 95-96.
Петров-Водкин К.С. Письма. Статьи. Выступления.
Документи. - Москва, 1991. - С.283.
Державний архів Чернігівської області, відділ у Ніжині. - Ф. 355. - Оп. 1. - Спр. 134. -Арк. 100 зв. - 120.

РАДЯНСЬКІ ГОСПОДАРІ

Коли в 1918 році останні справжні власники Качанівки Олена Харитоненко та Михайло Олів покинули садибу, почався період її розграбування й руйнації. У доповідній записці Чернігівської губнаросвіти від 27 грудня 1922 року описується варварське нищення місцевими жителями культурних і художніх цінностей у Качанівському маєтку, хижацьке вирубування дерев у парку, зокрема з північного боку палацу і за Майорським ставком. Газета "Красное знамя" 1923 року повідомляла: ,,Пам'ятки старовини й мистецтва в палаці та на садибі в Качанівці по-хижацькому псують, а почасти зовсім нищать". Збереглися й інші свідчення, які дають підстави для висновку, що 1918 - 1923 роки були найзгубнішими для Качанівки. 19 листопада 1923 року на засіданні президії Чернігівського губвиконкому розглядалося питання про збереження культурних цінностей. Зокрема було запропоновано Конотопському оркви-конкому підготувати матеріали для пристосування палацу під лікарню чи санаторій3. Однак Качанівка залишилася без господаря до 1925 року, коли було вирішено перевести сюди з Ніжина дитяче містечко ім. Воровського.

Почали перевозити дітей 25 квітня. Усього в дитмістечку жило близько 500 сиріт віком до 16 років і 47 службовців (8 учителів, 20 вихователів, 2 кухарі та ін.).

Приміщення садиби не підготували для нових численних мешканців. Ремонт і переобладнання будівель тривали увесь час, поки перебувало тут дитмістечко. Згідно з актом від 2 жовтня 1925 року, передусім було заплановано ремонт кухні, флігеля, пекарні, адміністративного корпусу, оранжереї, пташника і т.д. Тоді ж вирішили каміни переробити на груби, полагодити стелю, демонтувати стінні шафи тощо.

25 жовтня 1925 року сані гарна комісія повідомляла Ніжинське окружне управління народної освіти: ремонт триває, освітлення немає, помешкання переповнені, повітря тяжке, сперте, замало постільної білизни, бракує чобіт і верхнього одягу для дітей, їжа видається несвоєчасно, не вистачає казанів і посуду, пральня тісна, лазні немає, діти брудні, вошиві, покрівля тече, немає опалення.

Лікар дитмістечка Савченко в акті від 8 вересня 1925 року констатував, що вихованці постійно занечищують парк своїми випорожненнями6. Вирішили влаштувати туалет в оранжереї - зазначимо, одній із найцінніших пам'яток архітектури в садибі.

У міру того як життя дитмістечка налагоджувалося, донедавна квітуча садиба дедалі більш занепадала. Складений через неповні три роки акт про пожежний стан (від 1 січня 1928 р.) засвідчує страшне розорення. За кілька днів до того, 21 грудня 1927 року, тут згорів пташник - будівля відомого архітекта А.Білогруда. У приміщенні розміщувалися швацька, столярна, шевська, ковальсько-слюсарна майстерні. Пожежа сталася через необережність дітей. Руїни пташника, а також оранжереї розібрали, знесли стайні.

Є свідчення, що вихованці дитмістечка розграбували й зруйнували поховання колишніх власників Качанівки в родинній усипальні, що була в підвалі церкви.

Тривало переобладнання будівель. Як згадує колишній вихованець Микола Нєізвєстний (с. Парафіївка), у дитмістечку влаштували дитячий садок, оскільки було чимало дітей до 10 років, і клуб. Каретню і т. зв. попівський будинок пристосували під школу. У колишній псарні (за Харитоненків - будинок електротехніка) розташовувалася бібліотека. У південному службовому флігелі зробили їдальню. В північному флігелі жили вчителі й вихователі. У і. зв. будинку садівника (за Харитоненків - будинок дворецького) був ізолятор. Там же мешкав лікар.

Нестача приміщень була такою гострою, що використовували навіть "романтичні руїни". Там обладнали хлібопекарню з двома печами у верхньому (третьому) ярусі руїн. Було і власне підсобне господарство.

Корпуси служб.У 1928 році для потреб дитмістечка збудували млин на два посади. Ще раніше, того ж таки року, окрправлінню ВУСМР передали в оренду на 12 років ставки - Великий, Майорський і Судине. 6 листопада 1928 року наркомові освіти УСРР повідомлялося, що для зміцнення матеріальної бази дитмістечка надано в користування рибні озера8. Старожили згадують, як діти самі ловили рибу, вимінювали її в місцевих жителів на хліб, молоко, яйця, сало і так рятувалися від голоду. На їжу міняли й картини, які малювали деякі обдаровані хлопчаки (кілька таких робіт зберігається у фондах заповідника).

Смертність серед дітей була високою. Померлих ховали біля кургану Честахівського, перед ялинками. Дивно, що на місці поховань не залишилося жодних слідів.

23 лютого 1928 року постановою президії Ніжинського окрвиконкому Качанівку оголошено заповідником місцевого значення. Проте охорона пам'яток садибного ансамблю не поліпшилася. Дитмістечку належали тільки будівлі й центральна частина садиби, а парк і частина озер - лісництву. Такий поділ одного ансамблю між двома господарями, звичайно, негативно відбивався на збереженні і парку, і пам'яток архітектури. Тому 25 травня 1928 року Ніжинський окрвиконком подав до Народного комісаріату земельних справ клопотання про передачу йому всього заповідника. Відтак він "доручив охорону всього заповідника окрнаросвіті".

За часів існування дитмістечка лишалася ще частина пам'яток, які втрачені пізніше. Як згадує той-таки М.Нєізвєстний, тоді стояла ще цілою дзвіниця, навколо палацу і вздовж центральних алей було багато мармурових скульптур.

Наразі точно не відомо, коли дитмістечко було переміщено з Качанівки в інший маєток П.Рум'янцева-Задунайського - Вишеньки (нині село Корейського району). За різними джерелами це відбулося між 1930 і 1932 роками. Наступним господарем Качанівки на короткий час стали військові. У 1932 році в садибі розташовувалася військова частина, яка перебувала там до середини 1933 року.

20 вересня того ж року газета "Вісті ВУЦВК" повідомила про початок організації в Качанівці неврологічного курорту на 300 ліжок. "Під курорт, - писалося в цьому виданні, - передано прекрасний парк на 500 га з системою шлюзових озер на 180 га, Служби.сад - 20 га, палац з 72 кімнат, електростанцію, водогін тощо"10. У 1934 році розпочалися ремонтні роботи. Курорт відкрито ЗО липня 1935 року.

У наступні десятиріччя будівлі Качанівки використовували під різні лікувальні заклади (останнім був туберкульозний санаторій), що супроводилося дальшим переобладнанням і перебудовою приміщень і, звичайно, не сприяло збереженню їх як пам'яток архітектури, аж поки в 1981 році не було ухвалено рішення створити тут заповідник.

Примітки

Державний архів Чернігівської області. -Ф.Р.-593.-Оп.1.-Спр.1167.-Арк. 124.
Красное знамя. - Чернігів, 1923. - 5 янв. Державний архів Чернігівської області. -Ф.Р.-65.-Оп. 1.-Спр.11.-Арк.231.
Державний архів Чернігівської області, відділ у Ніжині. - Ф.393. - Оп.1. - Спр.45. - Арк. 32-34. - Арк. 43., - Арк. 42. , - Арк. 21-29., -Арк. 188. , - Арк. 84.
Вісті ВУЦВК. - 1933. - 20 верес.
Комуніст. - 1935. - 1 серп.

Сторінка  1  |  2  |  3  |  4  |  5